Co zamiast płytek na taras? Posadzka poliuretanowa.

posadzka-na-balkonie-tarasie

Płytki na tarasie coraz rzadziej są pierwszym wyborem klientów. W porównaniu z innymi rozwiązaniami są mniej wytrzymałe i nie zapewniają wystarczającej izolacji wodnej, a to wpływa na żywotność całej konstrukcji tarasu. Jednym z alternatywnych i coraz częściej wybieranych rozwiązań jest posadzka poliuretanowa.

Woda stanowi najczęstszą przyczynę degradacji płytek i betonowej warstwy pod nimi. Źle wykonana izolacja lub brak właściwego spadku na tarasie powoduje nasiąkanie, przez które powstają plamy, wykwity solne oraz rdzawe zacieki. Korozja betonu i prętów zbrojeniowych oraz zamarzająca woda powodują rozsadzanie konstrukcji i odpadanie płytek. Gdy uszkodzenia są rozleglejsze, posadzka kwalifikuje się do skucia, a koszty remontu mogą się zwiększyć ze względu na konieczność naprawy także warstwy betonowej. Warto więc rozważyć inne rozwiązania.

Zalety posadzki polimerowej

Nowoczesne posadzki poliuretanowe mają wysokie parametry wytrzymałościowe, są odporne na promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne. Stosuje się je do zabezpieczenia powierzchni betonowych, w takich miejscach jak parkingi zewnętrzne, tarasy, balkony oraz garaże – mówi Mikołaj Tokarski doradca techniczno-handlowy producenta marki Betondur UV. Posadzki poliuretanowe dostępne są w wielu kolorach, a dzięki zastosowaniu wypełnień z kruszyw, folii lub kolorowych lakierów można stworzyć ciekawe efekty dekoracyjne. Dzięki dodatkom można również wizualnie zamaskować ewentualne nierówności podłoża.

Jak wykonać posadzkę

Podłoże przed malowaniem powinno być odpowiednio przygotowane tzn. suche i odkurzone, pozbawione tłustych plam i zanieczyszczeń. Z podłoża należy usunąć zarówno luźne elementy jak i stare powłoki. Ubytki można wypełnić masą naprawczą. Powierzchnię można wcześniej zagruntować odpowiednim preparatem. Zaleca się to przede wszystkim na powierzchniach gładkich typu lastriko, gładź cementowa oraz na beton o dużej chłonności. Posadzki poliuretanowe są zwykle dwuskładnikowe. Dlatego przed użyciem należy je ze sobą dokładnie wymieszać wg zaleceń producenta. Na uprzednio przygotowane podłoże rozprowadza się wałkiem lub pacą jednolitą cienką warstwę. Posadzkę można nanosić w jednej lub kilku warstwach. Czas utwardzenia powłoki w temperaturze +20 °C wynosi średnio 6 – 10 godzin. Ponieważ posadzki dwuskładnikowe po zmieszaniu szybko się utwardzają to czas na wykonanie warstwy wynosi średnio 30 minut. W celu uzyskania posadzki szorstkiej o właściwościach antypoślizgowych, zaraz po rozprowadzeniu powłoki, powierzchnię można zasypać suszonym ogniowo piaskiem kwarcowym. Po utwardzeniu materiału należy usunąć nadmiar piasku, a powierzchnię powtórnie pomalować warstwą posadzki. Koszt materiału do wykonania 1 m2posadzki wynosi ok. 40-80 zł i zależy od jakości podłoża do malowania.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj